Kallblodskampen

Från islandshäst, fjording och kallblodstravare till nordsvensk, ardenner och shire, ALLA är välkomna! (även kallblodskorsningar)

Resultat

Totalt 2013

1. Ida Eriksson - Blondie, nsv, H - 15p 

2. Maria Nordqvist - Veox, fjord, D - 13p

3. Eva Sonnbäck - Domino, ard, D - 12p

_____________________________

Bruksridning, Lövåsen 5/5-13

1. Ida Eriksson - Blondie, nsv, H - 36p

2. Maria Nordqvist - Veox, fjord, D - 112p u

3. Eva Sonnbäck - Domino, ard, D - 131p u

 

_____________________________

Totalt 2012

 

1 . Helena Grudd - Line Stjern, kbl, val, -99, D - 11+12+11+12=46p

2. Ulrika Akander - Skye, ardkors, val, -00, H - 9+8+7+9=33p

3. Lena Casselbrant - Lotta, Nsv, D - 8p + 8+10=26p

4. Kristin Lindgren - Linus, fjord, val, -92, D - 9+10=19p

5. Sandra Berglund Edh - Koreann,kbl, sto,-92, H - 7+9 = 16p

6. Ida Eriksson - Rimfrost, Nsv, H  - 10p

7. Kristin Lindgren - Hammars Raino, kbl, val, -99, D - 9p

8. Ingalill Persson - Linus, fjord, val, -92, D - 7p

8. Linn Gustafsson - Tindra, Nsv, D - 7p 

9. Eva Sonnbäck - Axanna, Ard, D - 6p

9. Linn Gustafsson - Castor, Nsv, val, -05, D - 6p

10. Jennifer Widell - Målle, Kbl, H - 5p

11. Gunilla Andersson -Björkhems Neva, fjord, sto, -93, D - 3p

11. Anna Sjölin - Hubbe, kbl, val, -93, H - 3p

11. Helena Bräutigam - Julle, Nsv, val, -06, D - 3p

11. Helena Norestrand - Ambra, Nsv, sto, -01, D - 3p

12. Regina A Lans - Moda, Isl, H - 2p

 

D= Dalarna tot: 135p

H= Hälsingland tot: 69p

_______________________

Dressyr Svärdsjö 14/7-11

Lätt D:3

1. Helena Grudd - Line Stjern, kbl, val, -99, D - 61,7%

2. Krisitin Lindgren - Linus, Fjord, val, - 92, D - 60,6%

3. Krisitin Lindgren - Hammars Raino, Kbl, val, -99, D - 56,1%

4. Ulrika Akander - Skye, ardkors, val, -00, H

5. Linn Gustafsson - Castor, Nsv, val, -05, D

6. Helena Bräutigam - Julle, Nsv, val, -06, D

7. Helena Norestrand - Ambra, Nsv, sto, -01, D

 

Lätt C:1

1.Sandra Eriksson - Gimli , fjord, val, -04, X - 71,1%

2. Helena Grudd - Line Stjern, kbl, val, -99, D - 59,6% 

3. Krisitin Lindgren - Linus, Fjord, val, - 92, D - 58,1% 

4. Ulrika Akander - Skye, ardkors, val, -00, H

 

  _______________________

Dressyr Bollnäs 10/6-12

Lätt D:3

1. Tina Holmberg- Wilma, kbl, sto, -02, X - 65%

2. Helena Grudd - Line Stjern, kbl, val, -99, D - 56,7%

3. Ulrika Akander - Skye, ardkors, val, -00, H - 50,6%

4. Lena Casselbrant - Lotta, nsv, sto, -02, D

(Delad)5. Sandra Berglund Edh - Koreann,kbl, sto,-92, H

(Delad)5. Ingalill Persson - Linus, fjord, val, -92, D

7. Gunilla Andersson -Björkhems Neva, fjord, sto, -93, D

8. Anna Sjölin - Hubbe, kbl, val, -93, H

 

Lätt C:1

1. Tina Holmberg- Wilma, kbl, sto, -02, X - 61,9%

2. Sandra Eriksson - Gimli , fjord, val, -04, X - 60,7%

3. Helena Grudd - Line Stjern, kbl, val, -99, D - 53,0%

4. Lena Casselbrant - Lotta, nsv, sto, -02, D

5. Sandra Berglund Edh - Koreann,kbl, sto,-92, H

6. Ulrika Akander - Skye, ardkors, val, -00, H

 

D = Dalarna

H = Hälsingland

X = Utom kampen (ekipage som inte kommer från Dalarna eller Hälsingland) 

___________________

Bruksridning, Lövåsen 6 maj -12

1. Ida Eriksson - Rimfrost, Nsv  - 39 straffp.

2. Lena Casselbrant - Lotta, Nsv - 46 straffp.

3. Linn Gustafsson - Tindra, Nsv - 88 straffp.

4. Eva Sonnbäck - Axanna, Ard

5. Jennifer Widell - Målle, Kbl

6. Regina A Lans - Moda, Isl

Se övriga resultat och genprotokoll på JUF dalarnas hemsida!

 

______________________

 

Dressyrkamp, Kilafors 27/7-11

Lätt D:3

1. Linnea Olsson - Krabat, Klb/vbtrav, val, -96 58,3%

2. Ida Eriksson - Blondie, Nsv, val, -02 57,2%

 3. Stina Oloffson - Destinys Hook, Tinker, sto, -03 53,9%

4. Katarina Brunlöf - Lill Albert, kbltrav.,val, -05

5. Helena Grudd - Line Stjern, kbltrav., val, -99

6. Ulrika Akander - Skye, kblkors., val, -00

7. Karin Ståhl - BergSara, Kbltrav., sto, -01

 8. Helena Norestrand - Ambra, Nsv, sto, - 01

 

Lätt C:1

1. Linnea Olsson - Krabat, Klb/vbtrav, val, -96 60,4%

2. Stina Oloffson - Destinys Hook, Tinker, sto, -03 53,0%

3. Helena Grudd - Line Stjern, kbltrav., val, -99 51,5%

4. Ida Eriksson - Blondie, Nsv, val, -02

5. Karin Ståhl - BergSara, Kbltrav., sto, -01

6. Ulrika Akander - Skye, kblkors., val, -00

 

_________________________________

Dressyrkamp, Svärdsjö 19/6-11

Lätt D:3

1. Paula Jonsson - Mini Bestan 65,6%

2. Stina Olofsson - Destinys Hook 65,0%

3. Amanda Duvenberg - Fat Farmer 58,9%

4.Ulrika Akander - Skye

5. Linda Boman - Magentd

6. Helena Bräutigam - Julle

7. Eva Sonnbäck - Axanna

8. Inga-Lill Persson - Linus 

9. Helena Norestrand - Ambra

Lätt C:1

1. Stina Olofsson - Destinys Hook 59,3%

2. Linda Boman - Magentd 57,8%

3. Ulrika Akander - Skye 51,9%

4. Inga-Lill Persson - Linus

5. Amanda Duvenberg - Fat Farmer

 

 

 

 

 

 

Denna hemsida är byggd med N.nu - prova gratis du med.